web analytics

Informacje

SIEDZIBA FIRMY
MAKROTERM
Agata i Krzysztof Wąchała Sp.j.
ul. Pasternik 76, 31-354 Kraków
NIP 736 10 09 776, REGON 490612605

icon_widget_image +48 603 979 263 icon_widget_image bok@makroterm.eu

Brak produktów w koszyku

Image Alt

MAKROTERM

Hybrydowy układ grzewczy: współpraca kominka z kotłem, pompą ciepła czy solarami

Hybrydowy układ grzewczy w oparciu o kominek i inne źródła ciepła, takie jak kocioł gazowy, kocioł olejowy, kocioł elektryczny, pompa ciepła, czy wreszcie kolektory słoneczne może świetnie funkcjonować i przynosić wymierne korzyści ekonomiczne dla inwestora.

Ogrzewanie hybrydowe: stabilna, kompatybilna współpraca kominka z każdym kotłem

Czy kominek z płaszczem wodnym może współpracować z kotłem? Tak! I jest to jak najbardziej pożądane. Zapewnia to stabilność całego systemu. Zasadniczo chodzi o to, aby urządzenia nie zakłócały nawzajem swojej pracy i nie dublowały się w dostarczaniu energii cieplnej w tym samym momencie. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy palimy w kominku.

Gdy kominek pracuje w symbiozie z kotłem gazowym lub olejowym sterownik, gwarantuje możliwość synchronicznego zablokowania pracy kotła. Dzięki takiemu rozwiązaniu źródła energii się nie dublują. Automatyka Turbokominka® blokuje załączenie się palnika kotła (tzw. tryb stand-by). Po wygaśnięciu Turbokominka®, funkcje kotła są automatycznie przywracane. Współpraca na linii kominek-kocioł dotyczy też przepływów hydraulicznych. Zastosowanie Integratora Smart CO pozwala na wyeliminowanie “przebijania się” ciepła kotłowego na płaszcz wodny kominka w trakcie grzania ciepłej wody przez kocioł.

Ogrzewanie hybrydowe
Hybrydowy układ grzewczy: optymalizacja zamiast oddania energii solarnej do atmosfery

W okresie wiosenno-letnim oraz wczesnej jesieni kolektory słoneczne są w stanie dostarczyć energię pokrywającą całkowite zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Jednak, co w przypadku, kiedy wybieramy się na urlop? Odbiór ciepłej wody jest wtedy znacznie ograniczony. Nagromadzoną nadwyżkę energii można albo przenieść do dodatkowego, najlepiej hybrydowego zasobnika albo uwolnić do atmosfery. Niezależnie od tego można wdrożyć buforowanie z pomocą sterownika T-sol (sterownik układu solarnego). Dzięki wbudowanej funkcji “urlopowej” nadwyżka energii jest wypuszczana przez kolektory do atmosfery. Niweluje to ryzyko przegrzania systemu, jednak ciepło nie zostaje optymalnie zagospodarowane przez hybrydowy układ grzewczy.

Turbokominek® jako ekonomiczne buforowanie ciepła

Potencjał podstawowego zasobnika buforującego ciepło solarne można wzmocnić w prosty, ekonomiczny sposób, w oparciu o dedykowaną opcję sterownika solarnego. Wychodząc naprzeciw klientom, którzy chcieliby zagospodarować więcej ciepła solarnego, niż umożliwia im to podstawowy zasobnik firma Makroterm opracowała alternatywne  buforowanie ciepła solarnego, które nie stanowi dodatkowego urządzenia w systemie grzewczym. Funkcja sterownika solarnego polega na tym, że nadwyżkę energii z kolektora słonecznego przejmuje płaszcz wodny Turbokominka® (dzięki współpracy z Integratorem). 

Nadwyżka energii przekazywana jest dalej na instalacje ogrzewania tj. ogrzewanie łazienki, podłogówki, CO, a dodatkowo także np. do grzejników suszarkowych, do ogrzania wanny i wszystkich innych możliwych obiegów ciepła. Możliwe jest także przekazanie energii z Turbokominka® z powrotem do podstawowego zasobnika solarnego. W zimie i w okresach niższej temperatury w słoneczne dni, kiedy energia wytwarzana przez kolektory nie wystarcza do ogrzania potrzebnej ilości wody podgrzanie wody przejmuje kominek.

Bezpieczeństwo i oszczędność

Płaszcz wodny Turbokominka® w funkcji bufora energii jest bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i ze względów ekonomicznych. Przedstawiona metoda zapewnia ochronę i zabezpieczenie systemu solarnego przed przegrzaniem w sytuacji, kiedy nie ma możliwości wyposażenia kotłowni w kolejny zbiornik do kumulowania energii solarnej, bądź wymianę podstawowego zbiornika, będącego wymiennikiem ciepła, na większy.

Dzięki wykorzystaniu funkcji płaszcza wodnego jako bufora ciepła, zarówno w okresach urlopowych, okresach o dużym nasłonecznieniu czy zimą ciepło z kolektorów jest optymalnie spożytkowane. Redukowane są niepotrzebne straty energii. Turbokominek w funkcji bufora ciepła jest najlepszym wyborem zarówno dla ludzi dbających o środowisko jak i o własną kieszeń.