web analytics

Informacje

SIEDZIBA FIRMY
MAKROTERM
Agata i Krzysztof Wąchała Sp.j.
ul. Pasternik 76, 31-354 Kraków
NIP 736 10 09 776, REGON 490612605

icon_widget_image +48 603 979 263 icon_widget_image bok@makroterm.eu

Brak produktów w koszyku

Image Alt

MAKROTERM

Ogrzewanie na paliwo stałe – schematy z kotłami > 50 kW

Ogrzewanie na paliwo stałe, czy to będzie jedyne źródło, czy też w formie ogrzewania hybrydowego powinno być właściwie zabezpieczone.

Ogrzewanie na paliwo stałe w układzie zamkniętym

Kotły na paliwo stałe powyżej 50 kW muszą pracować w układzie otwartym, stąd wymagane jest naczynie wzbiorcze. Aby taki kocioł podpiąć do instalacji w układzie zamkniętym należy zastosować bufor ciepła z wymiennikiem Combo Power 50+. Rozwiązanie z buforem ciepła zapewnia dodatkowo ciepłą wodę użytkową, dostarczaną przepływowo (schemat 1). W układzie zamkniętym, z zastosowaniem bufora Combo Power 50+ można również zastosować dodatkowe źródła ciepła, tworząc ogrzewanie hybrydowe.

Ogrzewanie na paliwo stałe - kocioł jako jedyne źródło ciepła

Schemat 1. Ogrzewanie z kotłem na paliwo stałe – kocioł stanowiący jedyne źródło ciepła wpięty do bufora ciepła Combo Power 50+ zapewniającym CWU oraz ciepło na obiegi grzewcze przez rozdzielacz Power 50+ Compact

Ogrzewanie na paliwo stałe – instalacja w układzie otwartym

Jeżeli cała instalacja może pracować w układzie otwartym, to nie ma konieczności stosowania wymiennika ciepła. Może być wtedy zastosowane rozwiązanie wykorzystujące sprzęgło-rozdzielacz (schemat 2), lub podobny układ ale z dwoma kotłami na paliwo stałe (schemat 3).

Ogrzewanie na paliwo stałe - ze sprzęgło rozdzielaczem

Schemat 2. Ogrzewanie z kotłem na paliwo stałe – kocioł stałopalny o mocy > 50 kW podpięty do sprzęgło rozdzielacza Power 50+ Compact SH

Ogrzewanie na paliwo stałe - ze sprzęgło rozdzielaczem na dwa kotły

Schemat 3. Ogrzewanie na paliwo stałe – dwa kotły stałopalne o mocy > 50 kW połączone przez sprzęgło rozdzielacz (z podejściem na dwa kotły)

Ogrzewanie hybrydowe

Jeżeli stosujemy bufor ciepła, to można wykorzystać go do wymiany ciepła z dodatkowego źródła ciepła stosując w nim dodatkową wężownicę (np. pompa ciepła typu monoblok – schemat 4, czy kolektory słoneczne -schemat 5).

Schemat 4. Ogrzewanie na paliwo stałe - kocioł + pompa ciepła monoblok

Schemat 4. Ogrzewanie na paliwo stałe – kocioł stałopalny o mocy > 50 kW + pompa ciepła typu monoblok

Schemat 5. Ogrzewanie na paliwo stałe - kocioł + solar

Schemat 5. Ogrzewanie na paliwo stałe – kocioł stałopalny o mocy > 50 kW + kolektory słoneczne