web analytics

Informacje

SIEDZIBA FIRMY
MAKROTERM
Agata i Krzysztof Wąchała Sp.j.
ul. Pasternik 76, 31-354 Kraków
NIP 736 10 09 776, REGON 490612605

icon_widget_image +48 603 979 263 icon_widget_image bok@makroterm.eu

Brak produktów w koszyku

Image Alt

MAKROTERM

Powierzchnia grzewcza kominka nawet 700 m²

powierzchnia grzewcza kominkaWydajność kominka – jak uzyskać największe osiągi?

Powierzchnia grzewcza kominka firmy Makroterm zależy od zapotrzebowania na moc danego obiektu. Jest to z kolei wynik sposobu zaizolowania budynku mieszkalnego (stare, czy nowe budownictwo), średniej wysokości pomieszczeń, sposobu eksploatacji wody użytkowej (jaka ilość domowników, wanna czy prysznic), czy stopnia natężenia zasilania wkładu kominkowego drewnem. Nie każdy gospodarz jest zdecydowany codziennie uzupełniać kominek. Są gospodarstwa domowe w których zaplanowane jest napełnianie wkładu kominkowego 2 razy w tygodniu.

Powierzchnia grzewcza kominka a inne urządzenia

Kominek z płaszczem wodnym może służyć jako jedyne źródło ciepła dla domu. Jednakże optymalnie sprawdza się jako uzupełniające źródło ciepła w układach z gazowym kotłem kondensacyjnym oraz pompą ciepła. W zależności od preferencji inwestora Turbokominek® może być podłączony do większego zbiornika, magazynującego energię cieplną (bufora) lub współdziałać poprzez integrator. Połączone w ten sposób źródła energii gwarantują harmonijną pracę i wzajemne uzupełnianie.

Duże osiągi z buforem energii

W przypadku domów niskoenergetycznych podłączenie Turbokominka® do zasobnika CO/CWU jest szczególnie zalecane. W ten sposób kominek przekazuje ciepło do bufora, z którego energia cieplna jest stopniowo pobierana na instalację.

Przykładowo, w domach o powierzchni 150-200 m² (w technologii tradycyjnej) zamieszkałych przez 4 osobową rodzinę najlepiej sprawdza się kominek o mocy ok. 16-18 kW podłączony do zasobnika ciepłej wody (300 litrów), który jest ogrzewany w priorytecie, a następnie przyłącza się na potrzeby grzejników i instalacji podłogowej.

Wybierając największy z dostępnych w ofercie Turbokominków ® o mocy do 36 kW i podłączając do bufora CO, możemy ogrzać zdecydowanie większą powierzchnię użytkową. W przypadku zastosowania takiego zasobnika można zwiększyć moc kominka nawet o 30%. Pozwala to na intensywniejsze palenie i wykorzystanie większego jednorazowego załadunku drewna (we większym palenisku). Wkład Turbokominka ® o mocy do 36 kW może w ciągu godziny spalić 12 kg drewna, co daje nam hipotetycznie 600 l ciepłej wody o temperaturze 55 st. Celcjusza. W takiej sytuacji, dla domu dobrze zaizolowanego powierzchnia grzewcza kominka 36 kW osiąga wartość nawet 700 m².

W analogicznej sytuacji Turbokominek ® o mocy do 10 kW osiągnie powierzchnię grzewczą 190 m².

W przypadku ogrzewania domu Turbokominkiem ®, poza jego relatywnie dużą powierzchnią powierzchnią grzewczą warto jeszcze zwrócić uwagę na dodatkowe korzyści:

  • duża wydajność ciepłej wody użytkowej (polecane zastosowanie Connect COMBO)
  • możliwość ogrzewania basenów
  • idealnie współpracuje z innymi źródłami energii (kotły, kolektory słoneczne, pompy ciepła)
  • dopasowanie mocy Turbokominka® do indywidualnych preferencji – oferta kominków Makroterm obejmuje moce od 10 do 36 kW.