web analytics

Informacje

SIEDZIBA FIRMY
MAKROTERM
Agata i Krzysztof Wąchała Sp.j.
ul. Pasternik 76, 31-354 Kraków
NIP 736 10 09 776, REGON 490612605

icon_widget_image +48 603 979 263 icon_widget_image bok@makroterm.eu

Brak produktów w koszyku

Image Alt

MAKROTERM

Kolektory słoneczne – międzynarodowy transfer technologii OZE

projekty międzynarodoweKolektory słoneczne Turbosolar znajdują zastosowanie nie tylko na rynku polskim. W związku z zaangażowaniem naszej firmy w obszarze międzynarodowego transferu technologii OZE we wrześniu 2017 r. została uruchomiona w Mołdawii produkcja próżniowych kolektorów słonecznych na licencji Makroterm. Projekt pod nazwą „Wzmocnienie lokalnych zdolności do produkcji kolektorów słonecznych w Mołdawii” powstał dzięki współpracy Makroterm z firmą Raut,  Mołdawską Agencją Efektywności Energetycznej oraz międzynarodową organizacją UNIDO, organu ONZ ds. rozwoju przemysłowego.

Polski Rząd oraz UNIDO przeznaczyło 170.000 euro na realizację projektu w mieście Balti. – Ten projekt pokazuje, że Republika Mołdawii może produkować absolutnie nowe konkurencyjne technologie na lokalnym rynku – powiedział Manuel Mattiat, ekspert ds. Zarządzania projektami Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Przemysłowego.

technologia OZE - kolektory słoneczne

Projekt obejmował wszystkie niezbędne elementy potrzebne do uruchomienia produkcji. A zatem przede wszystkim sprzęt wymagany do zainstalowania linii produkcyjnej, komponenty potrzebne do produkcji, praktyczne szkolenia pracowników, gwarancje i certyfikacje procesu produkcyjnego. Wyspecjalizowany personel techniczny firmy Raut odbywał szkolenia praktyczne zarówno w Polsce, w centrum produkcyjnym Makroterm, jak na miejscu w Mołdawii. Pozwoliło to skonfrontować teoretyczną wiedzę z poradą ekspercką specjalistów Makrotermu. Dzięki temu pracownicy firmy Raut mogli od razu uruchomić w Republice Mołdawii linię produkcyjnej do produkcji 100 kolektorów próżniowych. Kolejne partie komponentów na licencji Makroterm umożliwią produkcję nawet 4000 kolektorów rocznie. Całość procesu monitorowała Mołdawska Agencja Efektywności Energetycznej.

– Jesteśmy zadowoleni z rezultatów tego projektu. W ciągu zaledwie 10 miesięcy zainstalowano linię produkcyjną i wyprodukowano 100 próżniowych kolektorów słonecznych o bardzo dobrej efektywności energetycznej. Najważniejszą rzeczą dla nas jest to, że projekt ten ma społeczne oddziaływanie” oświadczył Alexander Ciudin z Mołdawskiej Agencji Efektywności Energetycznej.

Kolektory słoneczne na rynku mołdawskim

Kolektory słoneczne mają być certyfikowane zgodnie z wymaganiami technicznymi i europejskimi standardami normalizacyjnymi Solar KEYMARK. Firma Raut ma plany produkcyjne i sprzedażowe na najmniej trzy lata. Cena pojedynczego panelu wyprodukowanego w fabryce w Balti została oszacowana na około 8000 lei, co pozwoliło obniżyć cenę o 20% w stosunku do konkurencyjnych modeli importowanych. Dla czteroosobowej rodziny do ogrzania domu potrzebne będą trzy takie urządzenia. Dla porównania średnie zarobki w 2016 roku w Mołdawii wynosiły ok. 5000 lei. Zwiększenie wykorzystania energii słonecznej na potrzeby grzewcze jest jednym z lokalnych czynników, który może wzmocnić rozwoju Mołdawii, zwłaszcza w regionach centralnych i południowych, gdzie wskaźnik nasłonecznienia osiąga 3000 godzin rocznie. Przeprowadzone lokalne badania pokazują, że instalacja kolektorów słonecznych pozwala zaoszczędzić około 35% w procesie wytwarzania ciepłej wody.

Kolektory słoneczne produkcji mołdawskiej w laboratorium biotechnologicznym

Na początku grudnia 2017 r. uruchomiono instalację kolektorów słonecznych na licencji Makroterm w biotechnologicznym laboratorium mołdawskiego Ogrodu Botanicznego Mołdawskiej Akademii Nauk, które ma zapotrzebowanie na ciepłą wodę na poziomie 250,0 m³ miesięcznie. – Do tej pory laboratoriom tego bloku nie dostarczano gorącej wody, a biolodzy muszą podgrzewać wodę w kotle, co wiąże się ze znacznymi kosztami. Instalowanie kolektorów słonecznych ułatwi pracę pracownikom i obniży troskę o materiał nasadzeniowy – powiedział dyrektor Ogrodu Botanicznego, Alexandru Teleuta.

Instalacja próżniowych kolektorów słonecznych na terenie laboratorium na również charakter szkoleniowy. Mołdawska Agencja Efektywności Energetycznej na jego terenie zorganizowała szkolenie z montażu kolektorów słonecznych dla techników z sektora energii odnawialnej. Celem warsztatu opartego o technologię na licencji Makroterm było promowanie wykorzystania energii odnawialnej w kraju i tworzenie miejsc pracy poprzez instalację linii produkcyjnej kolektorów słonecznych wyposażonych w zaawansowane nowoczesne technologie.

Referencje Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii

Więcej informacji na kanale UNIDO na Youtube.com oraz stronach Ministerstwa Gospodarki Mołdawii, UNIDO i Mołdawskiej Agencji Efektywności Energetycznej:

Projekty międzynarodowe Makroterm w mediach

Piszą o nas: