web analytics

Informacje

SIEDZIBA FIRMY
MAKROTERM
Agata i Krzysztof Wąchała Sp.j.
ul. Pasternik 76, 31-354 Kraków
NIP 736 10 09 776, REGON 490612605

icon_widget_image +48 603 979 263 icon_widget_image bok@makroterm.eu

Brak produktów w koszyku

Image Alt

MAKROTERM

Zabezpieczenie kominka z płaszczem wodnym

zabezpieczenie kominkaNiezawodne zabezpieczenie kominka

Tradycyjny kominek w salonie może budzić pewne obawy odnośnie zagrożenia pożarowego. Firma Makroterm wyposaża swoje produkty w innowacyjne rozwiązania technologiczne, stanowiące niezawodne zabezpieczenie kominka. Ogrzewając dom przy pomocy Turbokominka® dbamy o niezawodność systemu grzewczego na wielu płaszczyznach.

Zabezpieczenie kominka przez dwu-systemowy układ pracy

Modele przeznaczone do układów zamkniętych (UZ) posiadają wbudowany wymiennik, który rozdziela układ otwarty od zamkniętego. Rozdzielenie układów w jednym urządzeniu to nie tylko gwarancja długiej żywotności kominka, mniejszych strat ciepła, niezakamieniania się urządzenia i niezapowietrzania instalacji, ale przede wszystkim zabezpieczenie kominka przed przegrzaniem.

Niezawodność dzięki bezciśnieniowej pracy płaszcza wodnego

Płaszcz wodny kominka pracuje w układzie otwartym, czyli bezciśnieniowym, a wbudowany wymiennik jest częścią układu zamkniętego instalacji, która przebiega przez płaszcz wodny. Wbudowany wymiennik do pracy w układzie zamkniętym zwiększa wydajność urządzenia, zapobiega stratom energii, ogranicza odkładanie się kamienia kotłowego, niweluje konieczność zakupu wymiennika zewnętrznego oraz kosztów jego montażu.

Oba układy posiadają zabezpieczenia:

  • W układzie otwartym elementem zabezpieczającym jest otwarte naczynie przelewowe z pływakiem. Naczynie ma pojemność 10 litrów. Jeżeli dojdzie do sytuacji zagotowania wody urządzenie automatycznie odprowadzi gorący strumień wody do płaszcza, skąd trafi ona do kanalizacji. W tym samym czasie zład wodny zostaje ochłodzony przez zimną wodę.
  • Natomiast w układzie zamkniętym wymiennika zabezpieczenie gwarantuje czerwone naczynie przeponowe z grupą bezpieczeństwa. To samo naczynie zapewnia ochronę całej instalacji.

Zabezpieczenie kominkaZabezpieczenie przed innymi zjawiskami

Kolejnym plusem na korzyść Turbokominka® jest zabezpieczenie przed kawitacją, czyli zjawiskiem utraty ciągłości przepływu cieczy, tj. powstania w niej pęcherzyków pary lub gazu, prowadzących do niszczenia stykających się z cieczą elementów urządzeń. Zabezpieczenie to opiera się na rozdziale układu płaszcza i wymiennika, dzięki temu temperatura wrzenia w układzie zamkniętym jest od 5-15 st. C wyższa niż w układzie otwartym. To samo rozwiązanie chroni instalację przed niekorzystnym działaniem gorącej pary i dodatkowo zapewnia bezpieczeństwo konstrukcji kominka w przypadku występowania niekorzystnych naprężeń termicznych.

Podwójne zabezpieczenie, w postaci dwu-systemowego układu pracy oraz rozdziału układu płaszcza i wymiennika, jest najlepszym obecnie rozwiązaniem chroniącym Turbokominek® przed przegrzaniem.

Bezpieczeństwo kominka dzięki kontroli nadmuchu

wentylatorW naszych produktach ograniczana jest intensywność spalania poprzez kontrolę nadmuchu. Kontrola ta, za pomocą sterownika, zapewnia doprowadzenie minimalnej ilości powietrza niezbędnego do procesu spalania. Regulacja dopływu powietrza odbywa się elektronicznie i płynnie zapobiegając nadmiernemu rozgrzaniu płaszcza wodnego. Gdy osiągnięta jest pożądana temperatura specjalny zawór wbudowany w turbinie powietrza stopuje proces spalania.

Opcja wężownicy schładzającej w układzie zamkniętym, ciśnieniowym

Wbrew powszechnemu przekonaniu stosowanie wężownicy schładzającej nie jest niezbędne, w celu właściwego zabezpieczenia pracy kominka z płaszczem wodnym przeznaczonego do pracy w układzie zamkniętym, ciśnieniowym. Rzecz jasna, rezygnujemy z tego rozwiązania w w Turbokominkach® UZ, w sytuacji, kiedy jest zastosowany wymiennik rozdzielający układy otwarty i zamknięty. Wężownica schładzająca pełni podobną funkcję do takiego wbudowanego wymiennika, ma jednak pewne ograniczenia. Należy zwrócić uwagę, że z powodu ryzyka utraty stałego dopływu wody, nie zaleca się stosowania wężownicy schładzającej jako głównego zabezpieczenia przed przegrzaniem. Nie jest to również dobre rozwiązanie pod względem ekonomicznym, ponieważ niedomknięcie zaworu po przeprowadzeniu procesu schładzania przez wężownicę schładzającą może spowodować niepotrzebne straty przez nadmiar zużytej wody. Mimo tych uwarunkowań na specjalne życzenie w produktach firmy Makroterm może być montowana opcjonalnie wężownica schładzająca.